KOLORY W POKOJU DZIECKA

KOLORY W POKOJU DZIECKA

Wybór kolorów pokoju dziecka nie jest łatwy, szczególnie dla rodziców, którzy starają się uciec od utartego standardu niebieski – różowy. Jednak selekcja koloru po licznych próbach może być dla nas naprawdę odkrywcza. Jak się okazuje wybierając barwę możemy mieć wpływ na nasze dziecko, małego pełnego temperamentu czterolatka uspokoić, a śpiocha pobudzić do działania. Kolor okazuje się być dobrą tęczową pastylką na wszystkie humory.
      Badania psychologów sugerują, iż kolory mogą oddziaływać na nasze samopoczucie, zachowanie; barwy mogą stymulować mózg do pracy, ciało do działania, mogą również wpływać na nasze zdrowie. Wiedzą o tym doskonale specjaliści od marketingu kreując odpowiednie oddziaływanie kolorem na nas w restauracjach, sklepach; działając począwszy od naszego nastroju po apetyt.  Tak więc i my rodzice, znając psychologię koloru, możemy dobrze wykorzystać podświadome działanie barwy na nasze dzieci poprzez małą psychologiczną ingerencję. Otwierając puszkę z farbą przed pomalowaniem ścian dobrze zastanówmy nad tym wyborem i efektem jaki on przyniesie.  

 
ZAPYTAJ DZIECKO

         Jeśli dziecko jest wystarczająco duże i  wyraża swoje opinie, pozwólmy mu na uczestniczenie w tworzeniu jego pokoju, będzie to świetną zabawą i ćwiczeniem rozwijającym kreatywność. Nauczy  przestrzennego myślenia, pobudzi wyobraźnię, pokaże że wybór ma swoją konsekwencję. Preferencje do ulubionych kolorow kształtują się około drugiego roku życia, czasami zmieniają się, ale można już w nich odczytać temperament dziecka.
        Natomiast dzieci do trzech lat zgodnie z badaniami naukowców nie widzą pastelowych kolorów, dlatego też mocne zastawienia kolorystyczne jak żółty, czarny, czerwony często stosowane są w zabawkach dla najmłodszych. Nieznaczy to jednak, iż pokój małego dziecka powinien być przepełniony jaskrawymi kolorami. Pastele ścian czy mebli w tym przypadku beda dobrym tłem dla mocniejszych kolorów zabawek.
        Jeśli zaś chcesz wybrać kolory do pokoju noworodka, zastanów sie przede wszystkim nad swoimi odczuciami i własnymi preferencjami. Ponieważ to rodzice spędzają w nim godziny i powinni tu czuć się dobrze, malutkie dzieci potrzebują ciszy, ciepła i miłego otoczenia to możemy spełnić również spełniając własne potrzeby.  


KONSEKWENTNE WPASOWANIE W DOM

             Szukając odpowiedniego koloru czy jego odcieni do pokoju dziecka, pomyślmy również o całości domu. Pokój dziecka powinien być wpisany w styl jaki stworzyliśmy we wnętrzach innych pomieszczeń.  Nie powinien być inna bajką, wyrwaną przestrzenią niepasującą do całości.

KOLORY CIEPŁE

          Generalnie ciepłe kolory to barwy szczęścia, zadowolenia, komfortu. Stymulują myślenie, dodają energii ciała i umysłu. Są korzystne za dnia, mniej wieczorem, kiedy czas nastrajać do snu. Kolory ciepłe, bardzo energetyczne są dobre jako akcenty. Zamiast malować cały pokój można wybrać pojedynczy akcent lub zestawić je z kolorem zimnym by uzyskać dobry balans.

Czerwony to kolor energetyzujący, pobudzający,  podnosi ciśnienie krwi i rytm serca. Lecz czerwony jest również kojarzony z agresją, wywołuje brak koncentracji nawet ból głowy. Dlatego też nie jest polecany jako kolor dominujący w pokoju dziecka, stosowany jest raczej w akcentach, dodatkach.

Różowy przyjęty jako ukochany kolor małych dziewczynek. To kolor serdeczny, ciepły, kreujący miłą, słodką atmosferę. Jednak w nadmiarze i z biegiem czasu staje się irytujący. To kolor często wybierany i równie często zmieniany na inny.

Żołty kolor jasny i wesoły, kojarzony ze szczęściem i motywacją. Miękkie subtelne odcienie żółtego pomagają w koncentracji, podczas gdy odcienie bardziej intensywne stymulują pamięć i metabolizm. Jednak zbyt dużo żółtego może powodować złość, nadpobudliwość dziecka.

Pomarańczowy kolor radości i przyjaźni. Inspiruje, dodaje energii, odwagi i pozytywów. To kolor, który ma najwięcej cech przypisanych rodzicom. Podobnie jak żóty, intensywny pomarańczowy w nadmiarze powoduje zbytnie pobudzenie.

KOLORY ZIMNE

           Kolory zimne dają efekt uspokojenia, wyciszenia i relaksu. Jednak zbyt ciemne, zimne kolory sprawiają wrażenie wnętrza ponurego i mrocznego, dlatego powinny wystąpić w towarzystwie koloru ciepłego. Pomimo swego naturalnego wrażenia pewne odcienie mogą również stworzyć surową zimną atmosferę.  

Niebieski jest przeciwieństwem koloru czerwonego. Wnosi do wnętrza spokój, wyciszenie, obniża ciśnienie krwi. Zmniejsza odczucie agresji, obaw i lęków. Dzieci, które maja kłopot ze spaniem, lub są nadpobudliwe mogą doświadczyć pozytywnego oddziaływania tego koloru w przestrzeni. Niebieski studzi, przynosi świeżość i spokój.

Fioletowy to kombinacja stabilnego niebieskiego z energetycznym czerwonym. Ten kolor wycisza i uspokaja, sprzyja zamyśleniu. Przebywanie w pomieszczeniach w tym kolorze łagodzi stres, ułatwia zasypianie i wpływa pozytywnie na nastrój i emocje.

Zielony to kolor natury, kolor spokoju i czystości. Łagodzi niepokoje, obawy wpływając pozytywnie na koncentrację.  W nadmiarze jednak powoduje senność,nudę i zmęczenie.

Biały uspokaja, łagodzi, a swoją neutralnością  pozwala na koncentrację nad innymi rzeczami. Nie bójmy się białych ścian w pokoju dziecka. To kolor który jest świetnym tłem dla innych, nie konkuruje z przedmiotami . Dziecko do białego pokoju i tak wniesie mnóstwo kolorów.

Brązowy, szary, kolory fluorescencyjne, jaskrawe,  te kolory jako dominujące w przestrzeni dziecka nie są wskazane. Badania potwierdzają, iż wpływają one na dziecko niekorzystnie.

               Decydując się na kolory ścian ograniczmy ich ilość do maksimum dwóch, szczególnie jeśli pokój jest mały. Pamiętajmy też o tym, iż nadmiar jednego koloru możemy zrównoważyć działaniem koloru dopełniającego tak, aby balans oddziaływania barw był zachowany.
 Weźmy też pod uwagę osobisty odbiór, każdy może odczuwać kolor w inny sposób. Jeśl mały chłopiec lubi zielony czy czerwony, nie przejmujmy się zbytnio negatywami tego koloru. Nasze umysły są stworzone do tego by identyfikować nasze potrzeby i upodobania. Jeśli umysł jest zadowolony z koloru czerwonego to tylko z takim kolorem dziecko będzie szczęśliwe i będzie się dobrze  rozwjać.