GDZIE POSTAWIĆ STOLIK W POKOJU DZIECKA?

GDZIE POSTAWIĆ STOLIK W POKOJU DZIECKA?

Stolik to bardzo ważny element w pokoju dziecka. Szukając odpowiedniego miejsca na stolik /potem biurko/ w pokoju kierujmy się przede wszystkim dostępem do naturalnego światła, które zapewni dziecku zdrowe miejsce zabaw i nauki. 

Najlepszym miejsce dla stolika jest prostopadłe ustawienie przy ścianie z oknem, w taki sposób aby dziecko praworęczne siedziało lewym bokiem do okna, a leworęczne prawym. W ten sposób rysując, bawiąc się dziecko nie zasłania rączką światła padającego na blat.

A jakie lokalizacje nie są korzystne i czego unikać.  Po pierwsze, nie ustawiajcie stolika równolegle do okna ponieważ ostre promienie słoneczne będą raziły oczy, odbijały światło padające na białą kartkę męcząc wzrok. Widok z okna o ile dla nas może być chwilą relaksu, w przypadku dziecka to co dzieje się za oknem może je niepotrzebnie rozpraszać. Złym rozwiązaniem jest też ustawienie stolika tyłem do okna, wtedy dziecko będzie niepotrzebnie zasłaniać sobie źródło światła. Niezbyt korzystnym rozwiązaniem jest również ustawienie stolika tyłem do drzwi. Tak jak w świecie dorosłych to rozwiązanie nie daje komfortu pracy z różnych znanych nam powodów, tak i dziecko siedzące tyłem do drzwi będzie rozpraszane każdym naszym wejściem obracając się i podnosząc z krzesełka.  

      Nie zawsze mamy możliwość zastosowania idealnego rozwiązania. Pokoje dzieci to często te najmniejsze a funkcji pomieścić muszą kilka. Wtedy starajcie się o dobre oświetlenie sztuczne a gdy stolik jest równolegle do okna, roleta lub żaluzja niech zasłoni ostre słoneczne światło.