JAK URZĄDZIĆ POKÓJ DZIECKA NA PODDASZU.

JAK URZĄDZIĆ POKÓJ DZIECKA NA PODDASZU.

Urządzenie pokoju dziecka w przestrzeni dachu bywa problematyczne. Skosy, niskie ścianki kolankowe tworzące niedostępne przestrzenie, okna dachowe, wszystko to wydaje się często jednym wielkim problemem nie do rozwiązania. A tak naprawdę te pogmatwane przestrzenie są bardzo inspirujące, często też same wyznaczają rozmieszczenie stref i mebli potrzebnych dziecku. Jedno jest pewne dom pełni wiele funkcji ale nie ma drugiego takiego skomplikowanego miejsca w nim jak pokój dziecka, który wymaga połączenia kilku funkcji razem: bawialni sypialni oraz miejsca do nauki.

 Poniżej lista rzeczy na które warto zwrócić uwagę i przemyśleć przed urządzaniem pokoju na „strychu”. 

1. Powierzchnia a wysokości.  

Normatywnie pokój dziecka powinien mieć najmiej 11m². Jeśli urządzamy pokój na poddaszu pamiętajmy, że skosy zmniejszają powierzchnię takiego pomieszczenia. Dopiero powyżej h 1.40m wliczamy powierzchnię do użytkowej i to ½ , zaś wysokość powyżej 2.20 jest wliczana w pełni. Z tych względów w przypadku pokój ze skosem musi to być więcej niż normatywne 11m².

2. Szukamy światła naturalnego – okno ważna sprawa.   

Do efektywnej zabawy i nauki koniecznie jest naturalne światło dzienne. Źródłem światła na poddaszu jest okno dachowe, lukarna, okno może być również w ścianie szczytowej i właśnie w tych miejscach organizujcie miejsce do pracy i zabawy. Pamiętajmy również o zabezpieczeniach okien tak aby dziecko nie mogło ich otworzyć.

3.Co z przestrzenią pod skosami. 

Skosy są idealnym miejscem na przechowywanie. Jeśli ścianka kolankowa jest niska, możemy wykonać zabudowę skosu na szerokość ok 50 cm, dzięki temu znikną niedostępne zakamarki, pokój stanie się „zgrabniejszy” a w zamian będziemy mieć otwarte półki na książki, zabawki czy zamknięte szafki na ubrania. Jeśli ścianka jest wyższa można wstawić komodę lub łóżko – najlepiej zagłowiem prostopadle do ściany skosu.  

4.Gdzie biurko. 

Biurko, stolik ustawiamy tam gdzie światło, to oczywiste. Jeśli mamy lukarnę lub ścianę szczytową z oknem, to będzie idealne miejsce na naukę i zabawę przy blacie. Jeśli chcemy biurko ustawić pod skosem, ważna będzie wtedy wysokość ścianki kolankowej. Najlepiej gdy ma powyżej metra, wtedy możemy nad stolikiem czy biurkiem powiesić nawet półkę. Przy mniejszych wysokościach ścianki stolik dla młodszych dzieci można postawić ponieważ blat jest stosunkowo nisko. Dla ucznia przy wysokości blatu 75cm niestety będzie już trudniej, i takie biurko trzeba już będzie wysunąć by korzystać w pełni z powierzchni blatu.

5. Gdzie łóżko. 

Łóżko dla dziecka to nie tylko mebel do spania w pozycji poziomej, to czasem miejsce zabaw i czytania książek. Nie łudźmy się że wepchniemy go w całości pod niski skos, może być pod nim ale tak aby można było na nim wygodnie usiąść i oglądać książki opierając się o przyległą ścianę. W tym przypadku najlepiej  usytuować łóżko prostopadle do skosu. Gdy przy skosach z oknem mamy już stolik i szafki a wysokość pokoju pozwala nam na zrobienie antresoli wtedy możemy dziecku zaproponować łóżko na piętrze, urządzając pod nim plac zabaw czy materac z poduchami do czytania.

  

6. Kolory . 

Wybierajcie kolory jasne, odbijające światło szczególnie na poddasze. Raczej kolory pastelowe, w których dziecko będzie potrafiło skupić się na zabawie i nauce. Mocny może być akcent, namalowany na ścianie wzór, tapera. Cały pokój w mocnym różu czy mocnej zieleni przytłoczy a z całą resztą kolorowych zabawek będzie chaotyczny.

7.Dekoracje. 

Myślę że w dekorowaniu, pokój na poddaszu w niczym nie ustępuje pokojowi bez skosów, a dodatkowe krzywe płaszczyzny pobudzają wyobraźnię tworząc tło do fajnych pomysłów. Na takim skosie nad łóżkiem można namalować maluchowi planety i gwiazdy, albo puchatego misia który co wieczór mówi dobranoc. Łatwiej rozpiąć girlandę od skosu do przeciwległej ściany. A jeśli w suficie pojawia się belka więźby dachowej lub w pokoju stoi słup, to dopiero pokojowa gratka. Na belce możemy zawiesić huśtawkę a słup ozdobić światełkami.

8. Szafa. 

Gdy budujemy od podstaw dom, lub przestawiamy ściany na poddaszu warto na etapie projektu pomyśleć o wnękach szafowych, problem wtedy całkowicie znika. Jeśli zaś nie mamy wolnej ściany na szafę bo lepiej żeby tam stało biurko czy łóżko, szafę śmiało można urządzić pod skosem. Szafa niekoniecznie musi być urządzona w pionie, wszystkie drążki na wieszaki, półki, szuflady można śmiało rozplanować w poziomie – łatwiej dostępnym uczących się samodzielności dzieci.