JAK DOBRZE URZĄDZIĆ POKÓJ DZIECKA.

JAK DOBRZE URZĄDZIĆ POKÓJ DZIECKA.

Pokój dziecka meblujemy przynajmniej trzy razy. Pierwszy raz gdy przychodzi na świat, drugi raz kiedy maluch wyrasta z małego łóżeczka i zaczyna samodzielnie poznawać świat, kolejny kiedy już idzie do szkoły i obowiązki wymagają od przestrzeni odpowiedniego ładu do skupieniu się podczas nauki.

Myślę, że o ile ten pierwszy etap jest bardzo ekscytujący, pojawia się nowy członek rodziny któremu szykujemy przytulne miejsce, to ten kolejny jest najbardziej skomplikowany. Etap drugi potrzebuje już większej uwagi, przemyślenia bardzo konkretnie przestrzeni którą dysponujemy, uważnego rozplanowania funkcji oraz wielu rzeczy które musimy pomieścić. Wreszcie mamy już obok siebie małego człowieka, który ma swoje własne konkretne zdanie, ulubione kolory, zabawy, jego nie możemy pominąć w tym procesie. Szczególnie przy dekorowaniu pokoju, bo to właśnie Marysia czy Jaś będzie mieszkać tu, nie my . Pokój dziecka to dość skomplikowane pomieszczenie ponieważ musi powiązać logicznie z sobą kilka funkcji, na które musimy znaleźć miejsce. Od czego więc zacząć aby pokój „pracował” logicznie i co jest ważne w całym procesie wyposażania by było to dla nas przyjemne zajęcie, nie frustrujące. Kilka wskazówek poniżej.

Rozpoczynając całą zabawę w urządzanie weźcie do ręki kartkę, ołówek, i metr. Narysujcie w proporcjach rzut, czyli kształt pomieszczenia z drzwiami, oknami, kaloryferem jeśli jest, potem zmierzcie pokój i wpiszcie wymiary poszczególnych ścian. Teraz wyznaczcie strefy, w które trzeba wrysować odpowiadające im meble.

Generalnie w pokoju wyodrębnijcie cztery strefy:

Strefa snu, łóżko.

To bardzo istotny mebel, jeśli pokój na to pozwala unikajcie stawiania łóżka na wprost wejścia. Na etapie przedszkolnym bardzo dobrze sprawdza się łóżko rozsuwane, u nas sprawdziło się i to dwa razy. Gdy dziecko jest mniejsze dzięki zsunięciu zyskujemy dodatkową przestrzeń do zabawy. Kupując łóżko już w standardowym rozmiarze warto poszukać wariantu z szufladą w która przechowa niejedną rzecz. Przy łóżku fajnie mieć lampkę i półeczkę na którą można odłożyć książkę i kubek z wodą.

Strefa rysowania, malowania.

Stolik, bo jeszcze nie biurko na tym etapie będzie konieczne. Dobrze gdy taki stolik jest zaopatrzony w regulację wysokości, posłuży cały przedszkolny okres czyli kilka lat, a może nawet pierwszoklasiście w początkach roku. Warto więc wybrać właśnie taką opcję. W tej strefie przy stoliku dobrze mieć organizer na przybory plastyczne i tablicę do powieszenia rysunków.

Strefa zabawy.

Czyli przede wszystkim miejsce na podłodze otoczone skrzyniami, pudłami gdzie można trzymać podręczne zabawki, klocki, książki. Nie ma co liczyć na chowanie wszystkiego w zamykane szafki. Regał lub zabudowa są oczywiście konieczne, ukryją rzeczy mniej używane ale te które są w ciągłym obiegu raczej potrzebują poręcznych skrzyń dzięki którym ład na podłodze wróci bardzo szybko.

Strefa garderoby.

Nie kierujcie się wyłącznie swoim wzrostem i logiką w układaniu ubrań w szafie. Pomyślcie jaki mebel wybrać, jakie wysokości przyporządkować poszczególnym rzeczą, tak aby dziecko mogło już samodzielnie wyciągać rzeczy i z szafy korzystać. Dobrym pomysłem jest wieszak na ścianie na którym będzie wisiało przygotowane do przedszkola ubranie, i wcale nie wygląda to bałaganiarsko.

Co jest jeszcze istotne, na co zwrócić uwagę.

Oświetlenie.

Dla stolika szukamy miejsca z naturalnym oświetleniem, więcej na ten temat przeczytacie tu. Blisko światła dziennego powinno również naleźć się miejsce zabaw a dobra lampka biurkowa przyda się również przedszkolakowi. Jeśli mamy kącik do czytania to warto tam zamontować lampę ścienną, są takie które nie wymagają wystających ze ściany kabli, można je zamatować na ścianie i podpiąć od gniazdka. Tą lampę wykorzystacie tworząc półmrok podczas zasypiania.

Wielofunkcyjne zabudowy

Zabudowa na wymiar w pokoju dziecka może rozwiązać wiele problemów. W małym pokoju wykorzystają każdy centymetr, dobrze przemyślane połączą funkcję szafy, regału, łóżka, kwestia inwencji twórcy i ciekawego pomysłu. Piętrowe łóżko z bazą zabaw pod to marzenie wielu dzieci. Zabudowy w pokoju na poddaszu wyeliminują niedostępne przestrzenie pod skosami, zamieniając je w funkcjonalne szafki, półki dodatkowo sprawią że pokój stanie się „zgrabniejszy

Dekoracje, kolory.

Pokój dziecka nie powinien być kompletnie biały, lub biały z czarnymi dodatkami. Istnieje taka moda wśród Mam ale czy dzieci tego chcą? Nie sadzę. Sama próbowałam odciąć Pole od różowego i choć nie ma w nim praktycznie tego koloru to pytanie o pinkowy ciągle wraca /właśnie zaplanowałyśmy malowanie tyłu łóżka na ten kolor, oczywiście w odpowiednim bezpiecznym odcieniu/

Przestrzenie dla dzieci nie powinny być pstrokate ale powinny mieć barwy na szarości w życiu dzieci gdy dorosną będą miały jeszcze czas, pomalujcie ich beztroskie lata w ciepłych stonowanych kolorach, na Was też pozytywnie podziałają.

Półki, półeczki, miejsce do ekspozycji.

Dzieci uwielbiają ustawiać, układać, eksponować to co zrobiły organizując wystawy swoich prac, kamyków skarbów…Kawałek ściany koniecznie przeznaczcie na te prace. Pomysłów na stworzenie lekkich ściennych regałów, segregatorów jest mnóstwo, i można je samodzielnie wykonać. Wykorzystać można nawet parapet. 

Na koniec propozycja na miły wieczór.

Narysujcie dwa rzuty, najlepiej na formacie A3 jeden dla siebie drugi dla dziecka. Usiądźcie przy stole z kubkiem kolorowych kredek, kakao, kawy i czekoladowym ciasteczkami. Przedyskutujcie rozwiązania i zaplanujcie co gdzie i jak. Dzieci z pewnością będą mieć mnóstwo pomysłów i oczekiwań, cóż kartka przyjmie wszystko :). Zobaczycie jak planowanie pokoju jest przyjemnym zajęciem.

Jeśli nic poza dobrą zabawą w gryzmołki na Waszej A trójce nie powstanie. Dojdziecie do wniosku, że to ponad Wasze siły wyobraźni, gdzie łóżko, szafa, jaki kolor, zapraszam do odpowiedniej zakładki.